Kan lejen efter Erhvervslejelovens § 13 reguleres med tilbagevirkende kraft?

Nej. Såvel lejer som udlejer er dog berettiget til at gøre brug af erhvervslejelovens § 13 til regulering af lejens størrelse, men dette kan kun ske fremadrettet.

Er du erhvervslejer eller erhvervsudlejer og ønsker du at høre yderligere om dine muligheder for at få ændret lejens størrelse, er du velkommen til at kontakte Kirsten Therkelsen på 8743 5519.
Tilmeld dig Sagførernes nyhedsbrev her
Del denne historie