Kan jeg bruge mit personnavn som varemærke?

Ifølge varemærkelovens § 5 kan indehaveren af en varemærkeret ikke forbyde, at andre i overensstemmelse med god markedsføringsskik gør erhvervsmæssig brug af deres eget navn.

Du kan derfor benytte dit eget navn som varemærke, medmindre din anvendelse sker i strid med god markedsføringsskik.

Du er velkommen til at kontakte advokat Jens Røjmer Søndergaard fra Sagførerne på 2627 9799 for en uddybende forklaring.
Tilmeld dig Sagførernes nyhedsbrev her
Del denne historie